2026_AI - hjælp til nyheder

Cecilie Stenspil er overalt lige nu – og vi elsker det

Mikkel Preisler
Af Mikkel Preisler 1. januar 2026
Denne tekst indeholder indhold genereret ved hjælp af kunstig intelligens. Informationen er ikke nødvendigvis fuldstændig eller verificeret, og der kan forekomme fejl eller upræcise oplysninger. Læsere opfordres til selv at faktatjekke og vurdere rigtigheden af indholdet, før det anvendes. Vores redaktører har kun læst for korretur og stavefejl.

Når livet ligner en TV-julekalender: Derfor er Cecilie Stenspil pludselig overalt (og vi elsker det)

Der er skuespillere, man kender, og så er der Cecilie Stenspil. Hende, der popper op i alt fra historiske dramaer og søndagsserier til børnefilm og beautykampagner. Lige nu er hun aktuel med alt fra kommende stemmeroller i biografen til en rolle i TV 2’s stjernespækkede julekalender – og vi kan ikke lade være med at tænke: Er Cecilie Stenspil i gang med at blive Danmarks Meryl Streep? Bare med bedre hud og mindre Oscar-altmodischhed?

Her dykker vi ned i, hvorfor Cecilie Stenspil er overalt i øjeblikket, hvad hun har gang i – og hvorfor vi på redaktionen egentlig synes, det er meget rart, at hun er det.

Hvad foregår der egentlig?

Hvis du synes, du har set Cecilie Stenspil endnu mere end normalt på det seneste, så er det ikke bare dig, der binge-watcher TV2 Play. Hun er nemlig i gang med lidt af en showbiz-grand-slam. I 2025 medvirker hun i 24 Stjerners Julekalender på TV2 – konceptet, hvor kendte tv-ansigter lever julen ud på højt gear i reality-mode, og som ærligt talt lyder som noget, man ville elske at hade, men ender med at hade at elske.

Samtidig overgår hun Platinsupermor-status: Hun og Troels Lyby skal være forældre igen, hvilket i sig selv er en feel-good roman værdig.

Og som om det ikke var nok, så lægger hun stemme til karakterer i to store animationsfilm i 2026 – The Garfield Movie og japansk inspirerede Totto-chan.

Det overraskede os (og gjorde os lidt nysgerrige)

Det, der faktisk slog os, var ikke bare “Wow, hun arbejder meget”, men snarere: Hun spænder over så meget! Fra børnefilm med talende katte til julekalendere med kendis-hygge og beautybranding med N’AGE (ja, hun er også ambassadør for mærket, der lover ungdom uden kniv). Cecilie er ikke bare den klassiske skuespillerinde, der bliver typecastet som ultrapoleret slotspige – hun er hele pakken. Og det føles ærligt lidt som at se sin yndlings Pinterest-bruger faktisk gennemføre alt det, vi andre bare har boards om.

Er hun det nye “cool girl”-ideal?

Hvis du sidder og tænker: “Cecilie Stenspil… Hun virker bare som sådan en, der har styr på det hele”, så er du i godt selskab. Der er noget enormt relaterbart og samtidig uopnåeligt over hendes vibe lige nu – lidt ligesom Daisy fra Emily in Paris, hvis hun også havde to børn og en DR-dramauddannelse i værktøjskassen.

Hun lægger ikke skjul på, at hun både elsker sit arbejde og sit privatliv – og i en tid, hvor kvinder i medierne enten fremstilles som karrierekvinder uden børn eller mødre, der må opgive deres karriere, er det ret befriende, at hun bare … gør det hele. Og gør det i en cashmere-sweater med glød i kinderne og varme i stemmen.

Må man godt få lidt FOMO?

Ja, det må man. For der er noget ved den måde, Cecilie navigerer branchen på, som føles lidt som at se sin cool storesøster tage alle de gode valg i livet. Men måske handler det i virkeligheden om, at hun tillader sig selv at være flere ting på én gang – noget, mange af os måske har brugt lidt for mange år (og lidt for meget terapi) på at finde ud af, at vi faktisk også gerne må.

Så næste gang du ser hende i en film, et talkshow, en julekalender eller i en anti-aging-kampagne, så tænker du måske: “Okay, hun er virkelig overalt.” Men måske tænker du også: “Og det føles ikke som for meget – det føles bare … rigtigt.”

Og hey, hvis nogen skulle spille hovedrollen i vores fiktive drømmeliv i 2025, så kunne det faktisk godt være Cecilie. Du ved – med lidt glimmer, lidt humor og selvfølgelig en perfekt serveret replik midt i julelysene.

Sådan. Nå, skal vi ikke tage det tredje glas vin og overveje, om vi også skal begynde at lægge stemme til animationsfilm? Bare lidt… på hyggeniveau?

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

2026_AI - hjælp til nyheder

Se flere artikler