2026_AI - hjælp til nyheder

Sofie Linde vender tilbage som vært på LOL i 2026

Mikkel Preisler
Af Mikkel Preisler 1. januar 2026
Denne tekst indeholder indhold genereret ved hjælp af kunstig intelligens. Informationen er ikke nødvendigvis fuldstændig eller verificeret, og der kan forekomme fejl eller upræcise oplysninger. Læsere opfordres til selv at faktatjekke og vurdere rigtigheden af indholdet, før det anvendes. Vores redaktører har kun læst for korretur og stavefejl.

Sofie Linde er klar til grin-attack i 2026 – vender tilbage som vært på LOL: Den der ler sidst

Af: Redaktionen

Hvis du savner grin på maven-niveau og en vært, der kan balancere selvironi med stjernedrys, så har vi glædelige nyheder: Sofie Linde vender tilbage som vært på LOL: Den der ler sidst, når sæson 3 rammer Prime Video i foråret 2026. Sæt alarmen på din digitale kalender (eller dit smarte køleskab, vi dømmer ikke) – hende her er ikke færdig med at få os til at hulke… af grin, vel at mærke.

Sofie Linde vender tilbage

Den officielle nyhed kom for nylig ud: Prime Video har bekræftet, at vores allesammens Sofie Linde endnu en gang skal styre løjerne i det vildt populære komedieformat LOL: Den der ler sidst, hvor ti kendte danskere låses inde i seks timer og ikke må grine – ellers ryger de ud. Ja, det lyder som noget, du ville foreslå til en rigtig dårlig polterabend, men det er faktisk vildt underholdende (og sjovt på den rigtige måde).

Sæson 3 lander i 2026 – en lidt fjern fremtid i TikTok-tid, men det giver os samtidig lige lovlig meget tid til at gætte på deltagere (Julie Zangenberg? Rasmus Bjerg med dåse-flødeskum? Birthe Kjær som surprise joker?). OG giver Sofie Linde prepping-tid, hvilket officielt gør det til det mest ventede comeback siden Beyoncé’s Renaissance-tour announcements.

Fra X Factor til storformatsatire

Selvom hun har forladt dommerbordet på X Factor, er Sofie Linde langt fra færdig med tv. Hun rundede sin ikoniske værtstid af i 2023 – efter syv (!) år med spontane danse, ufiltrerede kommentarer og mom-energy i guldpalietter. Og ja, vi savner hende hver fredag, men Linde har i stedet kastet sig over formater, hvor hendes kant, komik og karisma får mere plads. LOL viser hende på slap line – og hun klæder det.

Tidligere karriere-highlights inkluderer alt fra Disney Sjov til hendes egen bog og adskillige liveshows, hvor hendes tilgang til at være kvinde, mor og menneske anno 2024 (nogle gange alt på én gang i stiletter) rammer helt perfekt.

Et grin med substans

Og når vi snakker Sofie Linde, så kan vi ikke ignorere, at hun – ud over de skarpe replikker – også har sat et ret vigtigt aftryk på det moderne Danmark. Hendes åbne tale under Zulu Comedy Galla i 2020 kickstartede nemlig en dansk MeToo-bølge. Hun har for nylig udtalt sig efter Jes Dorph-sagen rullede helt til Højesteret, og sagde bl.a.: ”MeToo har aldrig handlet om hævn.” Et statement, der landede med både alvor og værdighed – og som cementerede Linde som en type vært, vi ikke bare griner med, men også lytter til, når latteren er forstummet.

Kvinden kan altså både grine og sige fra – to ting, der ikke burde være gensidigt udelukkende, men som stadig ikke er standard i branchen. Hun har vist, at man godt kan være “den sjove pige”, uden at være den søde pige. Og det er præcis derfor, det fungerer, når hun hiver sig selv og et hold komikere gennem seks latterforbudte timer i LOL.

Hvad nu, Sofie?

Så hvad gør vi indtil 2026? Genser de gamle LOL-sæsoner med popcorn og dyne, selvfølgelig. Måske hører vi lidt mere til Linde undervejs – hun har det med at dukke op, som en klog fegudmor med glitter og pointer. Og uanset om hun kaster sig over et talkshow, skriver flere bøger eller vender tilbage på en ny scene, er én ting sikkert: Sofie Linde er stadig en, vi klikker play for – og holder øje med.

Men indtil da… hvem tror du ryger først i næste LOL-sæson? Og hvem griner Sofie med bag kulissen?

(Okay, vores bud er stadig Birthe Kjær – den dame kan ikke holde masken over for Mikkel Rask i flæsesæt. Du læste det her først.)

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.

2026_AI - hjælp til nyheder

Se flere artikler