IBEN HJEJLE 3.0: Skuespiller, scenestjerne og… coach?
Vi har lært hende at kende som den kviktflabede kæreste i “Langt fra Las Vegas”, den knivskarpe kvinde i ”Mifunes sidste sang” og ikke mindst som hun-der-eks’n-yderst-menneskelige Bridget Jones i virkeligheden (lad os være ærlige – dengang hun datede Hugh Grant i virkeligheden, tabte vi lige kæben lidt). Nu er Iben Hjejle tilbage på skærmen, på scenen og midt i en helt ny rolle: coach og eksistensfilosof. Jep. Læs det lige igen.
Men lad os dykke ned i, hvad vores allesammens Iben egentlig har gang i lige nu – og hvorfor hendes udvikling føles som den mest 2020’erne-agtige plot twist, vi kunne forestille os.
Comeback queen – med tv-dramatik og Tessa
Først og fremmest: har du hørt om serien “Den gode stemning”? Nej, det er ikke endnu et indretningsprogram, selvom Iben spiller arkitekt i den nye serie, som havde premiere på TV 2 og TV 2 Play i december. Med Pilou Asbæk i den anden hovedrolle og en titel der lugter lidt af passive-aggressive kommentarer over en julefrokost, er det klart et bud på et af de der kvalitetsdramaer, man streamer i ét hug og bagefter forsøger at bearbejde over et glas vin med veninderne.
Og som om det ikke var nok, så har hun også teamet op med selveste Tessa (ja, rapperen – ikke din kusine) i en kommende TV 2-serie om SOSU-verdenen. Vi ved ikke meget endnu, andet end at vi er nysgerrige. Altså… Iben Hjejle og Tessa? Det lyder lidt som starten på en joke eller en moderne buddy-comedy, men lad os se, hvad den bringer. Gæt på, at det bliver med både kant, kærlighed og kæderygning.
Fra skærm til scene: En sarkastisk Lotte på nationalscenen
Hvis du er typen, der elsker en tur i teateret og føler dig lidt mere “voksen” for hver gang, du køber en billet, har du nu en undskyldning til at se Iben live. Hun spiller nemlig Lotte – bramfri, sarkastisk og muligvis din indre stemme på en dårlig dag – i Det Kongelige Teaters opsætning af Katrine Marie Guldagers roman “Endnu en dag i Guds skaberværk”.
Anmelderne elsker hende (surprise), og kalder hende en kamæleon af en skuespiller, der kan transformere sig så vildt på scenen, at man lige skal dobbelttjekke programmet for at være sikker på, at det faktisk ér hende.
Men det er, som om vi når de færreste skuespillere rigtigt, før de også har en bivirksomhed…
Fra karakter til karriere-coach: Hjejle tager en Sofia Manning
Iben Hjejle anno 2026 er nemlig også… coach. Yes. Ikke den slags, du kan tage til træning i SATS med, og heller ikke ham i en britisk Netflix-serie, der redder alles liv med et par tårevædede samtaler og lidt Roy Kent-snak.
Hjejle har derimod taget springet med en certificering hos Sofia Manning, og hjælper nu særligt andre kunstnere og kreative sjæle med at finde fodfæste – og lidt mental oxytocin – når livet føles som ét stort artsfagligt sammenbrud. Hun kalder sig selv “eksistensfilosof”, hvilket måske lyder dramatisk, men hey, hun har været på både Det Kongelige Teater og i nærkontakt med Hugh Grant, så vi dømmer ikke.
Grundfølelsen? Noget i retning af: “Hvis jeg kunne finde mit balancepunkt efter 30 år i mediebranchen, kan du også.”
Men ærligt, vi elsker lidt, at hun helt zen-agtigt kombinerer årtiers erfaring foran kamera og publikum med samtaler i coach-stolen. Det føles som den danske pendant til når Gwyneth Paltrow sælger vagina-duftlys – bare med lidt mere jysk tør humor og noget, der rent faktisk kan bruges til noget.
Hvad er det ved hende, der stadig føles så… genkendeligt?
Måske er det hendes evne til at være sårbar og rå i sine roller – og nu også i formidlingen af coaching-værktøjer, der ikke handler om affirmations på post-its, men mere om at turde konfrontere det rod, vi alle har (både i indre liv og inkompatible Excel-ark). Eller måske er det bare, at hun – ligesom os – stadig prøver at forstå livet, mennesker og det der med at balancere karriere, selvudvikling og Dinner in 15 på vej hjem fra job.
For ja, Iben Hjejle gør stadig det, vi elsker hende for: hun spiller, hun overrasker – og nu coacher hun også.
Og selvom man måske ikke lige har brug for coaching-lingo og transformationssnak tirsdag morgen før første kaffe, så er der noget ultra tiltrækkende ved en kvinde i 50’erne, der ikke kun har taget rollen som sig selv op – men redefinerer den. På den blødeste, mest badass måde.
Man får nærmest lyst til at tage en snak med hende selv.
Eller i det mindste se, om ens egne eksistentielle kriser kunne blive mødt med lidt mindre panik og lidt mere Iben…
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.
Læs også: