Verden

670.000 euro skyllede i land: Badegæster begyndte straks at samle pengene op

Kontanter for knap fem millioner kroner drev i land på Sicilien, hvor badegæster straks samlede pengene op.

Wicki Oppendieck
Af Wicki Oppendieck 4. august 2026

En helt almindelig stranddag på Sicilien udviklede sig pludselig til en sag, der mest af alt minder om en krimi. Bundter med kontanter drev ind mod stranden, og badegæster begyndte straks at samle dem op.

Det var præcis, hvad der skete ved Santa Croce Camerina, da en båd fra Malta fik motorstop ud for kysten.

Bekymrede badegæster slog alarm i frygt for, at nogen var i fare, og kystvagten rykkede hurtigt ud. Her blev en mand og en otteårig dreng reddet i land.

Men redningsaktionen udviklede sig hurtigt til en omfattende politisag.

Ifølge Bild, der citerer den italienske avis Corriere, dukkede kort efter yderligere to mænd op fra bådens lastrum, hvor de angiveligt havde gemt sig. Den ene kastede en køletaske i havet og sprang selv efter, mens den anden fulgte trop. Begge satte kurs mod stranden.

Den ene mand blev anholdt, mens den anden fortsat er på fri fod.

Badegæster samlede pengene op

Da køletasken ramte vandet, viste det sig, at den var fyldt med kontanter. Pakker med pengesedler drev ind mod stranden, hvor flere badegæster straks samlede dem op og lagde dem i tasker og lommer.

Men pengene fik de ikke lov til at beholde.

Kort efter ankom kystvagten, politiet, finanspolitiet og Carabinieri, som stoppede strandgæsterne og fik pengene udleveret igen. Ifølge efterforskerne blev stort set hele beløbet sikret.

I alt drejede det sig om 670.000 euro – svarende til knap fem millioner kroner.

Tre mænd er mistænkt

De tre mænd ombord er maltesiske statsborgere mellem 20 og 30 år. To er blevet identificeret og sigtet for hæleri, mens de samtidig har fået en bøde for ulovlig indførsel af store kontantbeløb. Ingen af dem har ønsket at udtale sig til politiet.

Båden og pengene er nu beslaglagt, og anklagemyndigheden i Ragusa efterforsker sagen.

Pengenes oprindelse er stadig et mysterium

Den otteårige dreng er blevet overdraget til de sociale myndigheder. Han taler ikke italiensk, menes at komme fra udlandet og er tilsyneladende ikke i familie med de to identificerede mænd. Myndighederne forsøger nu at finde hans forældre.

Samtidig er det fortsat uvist, hvor de 670.000 euro stammer fra. Efterforskerne arbejder med flere teorier og undersøger blandt andet, om pengene kan være knyttet til narkotikahandel, hvidvask eller falskmøntneri.

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.