Verden
Trump kalder kvinder klogere end mænd – men kun dem, der kan føde børn
Donald Trump markerede Women’s History Month med… ja, en kommentar, der lyder som noget fra 1950’erne med et moderne twist.
Donald Trump markerede Women’s History Month med… ja, en kommentar, der lyder som noget fra 1950’erne med et moderne twist.
Ifølge den amerikanske præsident er kvinder ikke bare dem, der kan få børn. De er også meget klogere end mænd.
En sætning, der balancerer et sted mellem ros og total forvirring.
Babyer, sport og “ingen chance for succes”
På et pressemøde i Det Ovale Kontor fredag, blev Trump spurgt, hvordan han definerer en kvinde.
Hans svar? “En kvinde er én, der under visse omstændigheder kan få en baby.” Og som om det ikke var nok, fulgte han op med:
“Kvinder er meget klogere end mænd, det har jeg altid vidst.”
Han fortsatte med at beskrive kvinder som nogen, der “ikke giver mænd en chance for succes,” og henviste selvfølgelig til transpersoner som en trussel mod kvinders rettigheder, især i sportens verden.
“Det er vanvittigt, at mænd kan konkurrere i kvindesport. Det er uretfærdigt og nedværdigende,” sagde han.
Fra “fertilitetspræsident” til dom for sexchikane
Trump har siden sit første præsidentembede haft et noget… lad os sige… tumultarisk forhold til kvinders rettigheder.
Under kampagnen i 2016 blev han anklaget for sexchikane af adskillige kvinder, og i 2023 blev han dømt for seksuelt overgreb på journalisten E. Jean Carroll.
Alligevel kaldte han sig i denne uge med et smil for “fertilitetspræsidenten” under et event for Women’s History Month.
Og mens nogle kvinder klappede, rullede internettet kollektivt med øjnene.