Film og tv
Owen Cooper går viralt: Se auditionen der fik hele internettet til at kalde ham “Oscar-materiale”
Hvis du endnu ikke har set Adolescence på Netflix, så spoiler alert: Du kommer til at høre meget mere til Owen Cooper.
Den blot 15-årige skuespiller spiller rollen som Jamie Miller – en 13-årig skoleelev, der bliver anklaget for mord i Stephen Graham og Jack Thorne’s intense nye miniserie. Og ja, vi snakker intenst som i: hele serien er skudt i én sammenhængende optagelse per afsnit. Hvert afsnit.
Men det er ikke kun selve serien, der har fået folk til at spærre øjnene op – det er også Owens audition. En video af prøven er netop dukket op online, og reaktionerne vælter ind: “Oscar-worthy”, “den næste Timothée Chalamet” og “han kommer til at eje Hollywood om 5 år”, lyder det fra fans.
Fra hobbydreng til hovedrolle
Owen selv anede ikke, at auditionen var blevet optaget:
“I didn’t even know this got filmed,” sagde han i en video sammen med medskuespiller Erin Doherty (The Crown).
I klippet ser vi en yngre og lettere nervøs Owen levere en hjerteskærende scene, hvor Jamie insisterer på sin uskyld. Efter optagelsen siger han ydmygt: “I hated that, I hated that,” hvortil Doherty svarer tørt: “Well, you’re not supposed to like looking at yourself. But that was great!”
Og det var great – for han slog 500 andre unge gutter af banen og landede rollen som Jamie.
Se interviewet her.
Læs også:
“Han stjæler hele serien”
Særligt episode tre har fået kritikere og fans til at miste mælet.
En X-bruger skrev: “Hvad han formår i episode 3 er for vildt. Det er synd, at de nærmest ikke havde ham med i episode 4. Stor fejl.”
En anden tilføjede: “Han kommer til at blive en stjerne”
Selv siger Owen, at det sværeste var at forstå sin karakters mørke sindstilstand og incel-ideologi:
“Hans syn på andre mennesker var det mest udfordrende at spille,” sagde han i et interview med Metro.
“Men Stephen og Phil og Erin hjalp mig virkelig ind i det.”
Hvad nu, Owen?
Hvis du tror, han topper nu – så bare vent. Cooper er allerede i gang med sit næste projekt: Han skal spille den unge Heathcliff i Emerald Fennells kommende Wuthering Heights-film. Jep, den Wuthering Heights.
Og ja, du læste rigtigt: Margot Robbie spiller Catherine Earnshaw, Jacob Elordi (Euphoria, Saltburn) spiller den voksne Heathcliff, og Owen får altså æren af at spille ham i de unge år. Intet pres.
Rygtet vil vide, at både Robbie og Elordi hyggesnakkede med ham i makeup-traileren – og hvis Adolescence er nogen indikator, så er det her bare begyndelsen.
Så næste gang nogen spørger, “Hvem fanden er Owen Cooper?” – kan du med rette svare: “Ham der kommer til at vinde en Oscar før han får kørekort.”
Læs også: