Fightermentalitet
Lærke Rønn er 18, racerkører og totalt frygtløs: “Vi er her alle sammen for at vinde”
Mens hendes jævnaldrende stadig prøver at finde ud af, hvordan man får studenterhue og kørekort samtidig, kører Lærke 300 km/t i en Porsche
Motorsport har altid været lidt af en testosteron-fest. Høje omdrejninger, lave stemmer og endnu lavere dæktryk. Men midt i det hele finder vi Lærke Rønn, en 18-årig vestjyde, som nu officielt er en del af Porsches skandinaviske talentpulje.
Og ja det er præcis så badass, som det lyder.
Porsche i garagen og benzin i blodet
Når sæsonen 2025 går i gang, skal Lærke for første gang styre en Porsche GT4 RS – en vild maskine med 500 hestekræfter, 6 cylindre, og en acceleration fra 0-100 på godt 3 sekunder.
Hvis du føler, det gik hurtigt, så forestil dig at styre den på en racerbane i Sverige, Norge og Danmark.
Men Lærke er ikke bare med; hun er udtaget.
Porsche har nemlig fået øje på hendes potentiale og givet hende plads i deres talentprogram. Og som hun selv siger:
“Det er så fedt at komme med i puljen af talenter, for så ved jeg, at Porsche har opmærksomhed på mig som kører. Så jeg betragter det som et skulderklap.”
Læs også:
En pige i en mandeverden? Ja tak!
Lærke er kvinde i en sport, der stadig er domineret af mænd. Men det stopper hende ikke. Faktisk bruger hun det som ekstra brændstof.
“Vi har alle sammen den samme opgave – og det er at vinde.”
Hun indrømmer, at man nogle gange skal yde lidt ekstra for at blive taget seriøst, men når det lykkes?
“Indimellem kan man godt føle at man er nødt til at yde lidt ekstra for at blive taget seriøst og ikke blive undervurderet, både af konkurrenter, medier og publikum. Men på den anden side får man så også ekstra opmærksomhed hvis man som kvinde i motorsport gør det godt”
Og ja, det sker da, at en konkurrent får lidt ondt i hjelmen, når de bliver overhalet af en pige. Men som hun så tørt bemærker:
“Det gør det kun federe, når nogen har lidt ekstra ondt over at blive overhalet af en pige.”
Fokus, fart og fremdrift
Selvom hun kun er 18, har Lærke allerede et mindset, der ville gøre mange CEOs misundelige. Hun fokuserer på sin egen udvikling, sine mål og sine drømme i stedet for folks holdninger til hendes køn eller alder.
“Jeg føler ikke, jeg skiller mig så meget ud – jeg fokuserer mest på min egen udvikling, målsætninger og drømme”
Og når hun møder anerkendelse, er det sjældent pakket ind i “nå, hvor flot af en pige”. Det er ren respekt for præstationerne.
Fremtidens fartdronning?
Efter testkørsler på Spa i Belgien og Padborg Park føler Lærke sig klar til sæsonens første løb på Anderstorp i Sverige den 9.-10. maj.
Og med Porsche i ryggen, benzin i blodet og selvtilliden i top, er der god grund til at holde øje med hende. Ikke fordi hun er “en kvinde i motorsport”. Men fordi hun er en racerkører med skills, fokus ogmod uanset køn.
Læs også: