Emma Watson er nomineret til stor diversity-pris – og vi elsker det for hende (og os)
Der er noget uimodståeligt tilfredsstillende over at se en kvinde, der gik fra tryllestav til menneskerettigheder, blive anerkendt for mere end sin røde løber-garderobe. Og lige præcis dét sker nu: Emma Watson er blevet nomineret til Media Personality of the Year ved British Diversity Awards 2026 – og ja, vi klapper entusiastisk som én hel generation, der voksede op med Hermione som vores moralske kompas (og style-ikon).
Hvad går det egentlig ud på?
British Diversity Awards hylder personer og organisationer, der har gjort en særlig indsats for inklusion og mangfoldighed i Storbritannien. I år er det Emma Watson, der står blandt sværvægtere som Sir Elton John, skuespillerinden Nicola Coughlan (ja, hende fra Bridgerton med det cast, vi alle sammen ville være en del af), og den evigt charmerende Sir Lenny Henry. Selve prisuddelingen finder sted 25. marts 2026 på det meget Soho House-chikke JW Marriott Grosvenor House, og bliver hostet af tv-darlingen Charlene White og den altid velklædte Dr Ranj Singh.
Emma er nomineret for hendes vedvarende arbejde med at sætte fokus på kønsligestilling, klimaretfærdighed og social inklusion – og ikke mindst den måde, hun bruger sin platform på med noget så sjældent som både stil og substans.
Hermione grows up – og taler stadig for os alle
Vi ved det godt: der er gået mange år siden Emma stod i Hogwarts-biblioteket med øjenbrynene lettere løftet over Ron og Harrys halvhjertede planer. Men selv her i 30’erne har hun bevaret sin ikoniske “I’m smarter than this room”-aura.
Hun har været UN Women Goodwill Ambassador, stået i spidsen for HeForShe-kampagnen og leveret interviews, hvor hun lige så stille har redefineret, hvad det vil sige at være en berømt kvinde i det offentlige rum. Og selv når hun – som for nylig – dukker op på første række til Miu Mius sommermodeshow eller hænger ud med selveste Lewis Capaldi til Wimbledon (ja, det skete!), så føles det aldrig som overfladisk celeb-PR. Snarere som en veninde, der tilfældigt er enormt cool og lige har hængt en bæredygtig trenchcoat over stolen ved siden af dig.
Det overraskede os (men ikke rigtigt)
Selvom prisen handler om “Media Personality”, kunne mange måske mistænke, at det bare er endnu en stjerne, der poster guide til krystaller fra Bali. Men nej – Emma giver substans. Hun har talt ærligt om, hvordan det føles at blive 33 (spoiler: ikke alle livsfaser føles komplet), at lære at være alene, og om at finde sig til rette i et voksenliv, hvor idealer og virkelighed hele tiden clasher lidt. Det føles nærmest som et ansvarligt glas rosé og noget ægte girl talk, hver gang hun åbner op.
Plus, hendes seneste samarbejde med Prada (Paradoxe Sweet Reflections – navnet alene lyder som et teenagepoetisk essay fra Tumblr) føles ærligere end de fleste celeb-dufte. Der er en ro over den vej, hun går – en der føles fuldstændig i tråd med en generation, der prøver at balancere lysten til at ændre verden med behovet for otte timers søvn og begrænset skærmtid.
Er det noget, man gider?
Let’s be real – kendte bliver nomineret til priser hele tiden, men den her, den føles anderledes. Fordi den taler ind i alt det, vi går og håber på for os selv og hinanden: et lidt mere rummeligt, ærligt og aktivistisk rum, hvor vi godt må være både kloge, pæne, vrede, modne, sårbare og se pæne ud i vintage Chanel – samtidig.
Og når det kommer fra en person, vi har fulgt siden vi sad i fletninger foran TV3 og troede på magi, så føles det bare lidt som om vi allesammen vandt en lille award for at holde fast i, hvem vi er.
Vi hepper på dig, Emma. Og mens vi venter på awardshowet (og et muligt nyt Prada-look), finder vi bare tilbage til den der gamle kopi af The Perks of Being a Wallflower – hendes yndlingsbog, siger internettet. Selvfølgelig er det det.
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.
Læs også: