Brugernavn
Kodeord
Aniston.dk
Brugernavn
Kodeord

Mest aktive i forum

Neua
JSChristen
thepredato
Warren
Klaus Ande
cmvs

Seneste logins

NicolajMartinsKlaus AndersenJustLasseBeltonutVirusmort123
Nattergalevej 6,1, DK-2400
+45 31 400 410redaktionen@aniston.dk
2013-05-19

Mænd

Del
Send artiklen til en ven på messenger:

Arrogante, klynkende mænd

Synes godt om Aniston.dkDel artiklenLog ind med Facebook -
få adgang til alt!
 
 
Skrevet af

Hvad er meningen med dem?

Har du nogensinde set "Hal's store kærlighed'? Hvor 'den grimme' udelukkende går efter smukke kvinder og er nedladende over kvinder, han betragter som 'grimme'? Det koncept findes også i en lidt mere fordrejet situation i det virkelige liv: Grimme mænd som udelukkende går efter smukke kvinder, men som samtidig er toparrogante overfor dem - og klynker når de ikke scorer.


Uanset om en fyr ligner Orlando Bloom eller Mogens Glistrup, så har han ingen ret til at være arrogant overfor andre.

Men sjovt nok har jeg oftere oplevet, at Mogens-Glistrup-typerne mener, at det er mere okay for dem at være arrogante - især overfor kønne piger, som de egentlig gerne vil score.

Og nej, det er ikke mig selv, jeg hentyder til, for jeg er ikke toplækker. Jeg er temmelig ordinær, og eftersom jeg vist cirka har ramt 'den gyldne middelvej' har jeg ofte haft mulighed for at betragte folk som tilskuer og ikke aktør. Og det har af og til været interessant at se på.

Mit flittige brug af begreberne 'grim' og 'smuk' er vist cirka sat ud fra samfundets generelle opfattelse.

1. eksempel
Min veninde var en naturlig skønhed, og alle fyrene drejede nærmest hovedet af led for at glo på hende, når hun gik forbi. Der var intet krukket over hende, hun var bare essensen af udstråling, skønhed og lækkert hår.

Desværre for hende blev hun ofte jaget af fyre, der mest af alt mindede om Master Fatman - og samtidig med at de jagede hende med en skræmmende selvtilfredshed, var de nedladende overfor hende på en måde som denne: 'Du skal ikke tro, du er noget, selvom du er smuk, men jeg vil allerærbødigst godt have dig som mit trofæ alligevel'.

Dette gjorde, at min veninde blev mistroisk overfor mænd, især de meget grimme af slagsen - ikke fordi de var grimme, men fordi de så ned på hende, fordi hun var køn. Slutteligt udviklede min veninde en barriere, hvor hun slet ikke gad tale med de grimme.

Det var ikke snobberi, det var frygt for deres reaktion. Så for at komme deres arrogante kommentarer i forkøbet, afviste hun dem uden at give dem en chance. Hun havde simpelthen mødt for mange klamme idioter, som kom brasende og spurgte, om hun ikke ville se deres frimærkesamlinger - som om de kunne tillade sig at tiltale hende som et laverestående væsen, fordi hun så godt ud.

Mænd som mødte hende senere hen troede ofte, at hendes kontante afvisning bundede i snobberi. Men det var ikke tilfældet. Kimen til hendes afvisninger bundede i andre mænds mangel på selvindsigt. Hun var træt af at blive betragtet som mindre værd af usikre mænd, bare fordi hun var naturligt smuk.

Hun undgik flere angreb på sit selvværd ved at undgå de mænd, som mest havde stået for dette.
2. eksempel
Endnu et eksempel er en meget underlig mand, min søster og jeg mødte på stationen. Vi sad og ventede på toget, da en temmelig gammel, fuld mand med ølvom og måne begyndte at tale med os. Og vi førte en samtale med ham af ren høflighed.

Den fulde mand begyndte derefter at klynke heftigt over, at han ikke kunne score, og vi fik medlidenhed med ham. Sandheden kom dog frem, da han så på min søster og i dyb alvor udbasunerede: "Dig vil jeg måske gerne have. Du er næsten mit niveau."

Jeg kunne ikke lade være med at sprutte af grin, hvilket udløste dræberøjne både fra søster og fulde mand. Min søster ville kunne lægge Brad Pitt ned, hvis hun ønskede det (Nå ja, overdrivelse fremmer forståelsen, men i fatter vel pointen). Og nu sad der en klammerkarl og påstod, at han 'måske ville have forsøgt at score hende, hvis hun bare var en tand kønnere'.

Der var virkelig en god grund til, at den mand ikke kunne finde en pige: Han sad og pjevsede over, at han ikke kunne score. Men hvordan skulle en fyr som ham nogensinde kunne få en pige, når de eneste, han interesserede sig for, skulle være blændende skønheder, og han selv var en arrogant, rødmosset drukkenbolt? Det tyder virkelig på manglende selvindsigt.

Min pointe er, at folk som mangler selvindsigt, irriterer mig. Det kunne lyde som snobberi, og det er det måske også, men ærlig talt, så er der visse mennesker, som virkelig overrasker mig. Hvordan kan man sidde og klynke over, at man ikke kan score, når man samtidig ligner udskidt æblegrød og stadig kun vil score topmodellerne?

Det er ærgerligt, at disse typer ikke kan se, at det ikke er fordi, de er grimme, at ingen vil have dem. Det er fordi, de er klynkende, arrogante fjolser. De ville ikke engang kunne score et får med den attitude.

"Fortæl hende aldrig hvor lækker hun er"
Men mangler disse kræsne, klynkende mænd egentlig så meget selvrespekt, som jeg går og tror? Eller er det rent faktisk en score-taktik, som endnu ikke helt har slået rod?

Jeg begyndte at tvivle på, om det rent faktisk er manglende selvindsigt, der gør, at disse mænd opfører sig som arrogante røvhuller. Og jeg blev meget forbavset, da jeg opdagede, at der er skrevet bøger om emnet: 'hvordan grimme mænd scorer smukke kvinder ved at vise dem, at de er ubetydelige.'

Blandt andet har den amerikanske forfatter Matthew Fitzgerald skrevet flere tekster, hvori han giver mænd råd til, hvordan de skal score smukke kvinder:
Først og fremmest lister han smukke kvinders gode og dårlige sider op. Allerede dér slog det mig, at den mand virkelig er en utroligt bitter chauvinist i sin generalisering. Men på den anden side, hvis alle de smukke kvinder, han har mødt, er Paris Hilton'ser er det måske ikke så underligt.

Blandt de gode sider, Matthew Fitzgerald, mener at smukke kvinder har er: "De højner en mands status blandt andre mænd," og "De er bare fandens lækre at se på." De dårlige sider er blandt andre: "De er generelt 'tagere', ikke 'givere'" og "De forventer, at mænd slavisk skal opvarte dem."

Matthew Fitzgerald forklarer, at de smukke kvinder kan vælge og vrage blandt mænd, netop på grund af deres udseende. Resultatet bliver dermed, at de vælger penge og udseende, frem for personlighed. Men hvordan kan en mand, uden penge eller udseende, score en af disse skønheder foran snuden på yuppierne i armani-jakkesæt og med et par millioner på bankkontoen?

Matthew Fitzgerald mener, at de smukke kvinder derfor keder sig i selskab med de smukke, rige mænd - netop fordi, de er så ens alle sammen. Mændene køber kvindernes opmærksomhed, overdænger dem med komplimenter, og til slut bliver de usikre hundehvalpe, der følger hendes mindste skridt.

Den kontroversielle forfatter giver en række gode råd til, hvordan man scorer en smuk kvinde. Og her er et af rådene netop, at man skal behandle hende, som om hun ikke var speciel:

"Sæt hende ikke på en piedestal. Hun er vant til at høre de fraser. Hvis du giver hende en minimal kompliment, så følg op med noget afværgende. Eksempelvis: "Det er en pæn kjole; min søster har en magen til." Dette fortæller hende, at hun har en god tøjsmag, men at hun ikke er helt original."

Den eneste forskel på Matthew Fitzgeralds råd til at score smukke kvinder, og de arrogante, klynkende mænd er, at Matthew Fitzgerald dog ikke opfordrer til at klynke over, at man ikke kan score. Han påpeger, at man altid skal være cool omkring kvinden, man vil score og ikke vise, hvor usikker man er.

"Fortæl hende aldrig, hvor lækker hun er. Faktisk skal du fortælle hende, at hun ikke er lækker nok til dig... Fortæl hende, at du gerne vil invitere hende ud, men at hun ikke lever op til din normale standarter (betragt hendes kæber ramme gulvet)."

Jeg må ærligt indrømme, at jeg ikke ved om disse tricks virker. Jeg har endnu ikke set dem lykkes. Men det er måske, fordi de arrogante, klynkende mænd skal indse, at de godt må være arrogante, men at de skal droppe tuderiet.

For, hvem gider dog at være sammen med et überkræsent, jamrende fjols, uanset hvordan denne person end måtte se ud?

Hvis man ikke kan finde ud af at behandle folk ordentligt, kan man ikke tillade sig at klynke over at være single. Og uanset hvordan man ser ud, er det vel smartest at opføre sig pænt overfor den person, man gerne vil score?
Synes godt om Aniston.dkDel artiklenLog ind med Facebook -
få adgang til alt!
 
 
Relaterede artikler
 

Arrogante, klynkende mænd


Aniston.dk
Offline 3245d
Hvad er meningen med dem?

ejvind
Offline 330d
hahahahah
Fed kommentar til kønskampen!

Nadina
Offline 235d
"Du skal ikke tro, du er noget, selvom du er smuk, men jeg vil allerærbødigst godt have dig som mit trofæ alligevel'"

Sorry dør af grin!over den artikel

(vist sengetid hæ hæ;)nej!

man behøver nu ikke være/ligne nogen gudinde for,at rende ind i denne type

ja,prøvet det dog specielt her for få år tilbage!ja,typisk!og de skammer sig på ingen måde:psykiske angreb,som score-taktik,det er lavmål,og man er nødt til, at være ret selvudslettende for,at give efter

(det benytter disse typer sig meget mildt sagt af)

*Listen to your heart*but take your brain with you*

Spread
Offline 12t42m
Ældre tråd, men jeg er så sej at det ik burde betyde noget. 

Kanon artikel! Den er godt skrevet, den har en pointe men samtidig også et skjult budskab, plus at du også har formået at få noget humor ind over. 

Nu er det sjældent jeg bliver lagt an på af mænd(!), så jeg ved ik helt hva man bliver udsat for. Men det lyder ik videre behageligt det din søster, og i særdeleshed din veninde har været udsat for. Dog vil jeg godt komme fyrene lidt til undsætning her, fordi der er en grund til at visse fyre bliver på den måde. Enormt mange piger/kvinder opfører sig nogenlunde på den måde som Matthew Fitzgerald forklarer. Smukke piger ka være enormt arrogante, og piger der har set alt for meget 'Sex & The City' er også blevet overbevist om at de er totalt fabulous, på trods af at de er ca. gennemsnitlig. Dette gør altså at mange fyre overhovedet ik ka score, og derfor føler sig nødsaget til at tage andre midler i brug. Og her snakker jeg ik nødvendigvis om de Mogens Glistrup-typer du hentyder til, men bare fyre generelt. Jeg siger ik at dette er rigtigt eller forkert, jeg siger bare at det er sådan det er.

Personligt klarer jeg mig udmærket med kvindfolket, min erfaring siger mig at mit udseende måske er lidt over gennemsnittet. Er så også langt fra hver gang jeg er i byen at jeg lægger an på en trunte, men ka så til gengæld heller ik huske hvornår jeg sidst er blevet afvist 

---
When a man talks dirty to a woman, it's sexual harassment. When a woman talks dirty to a man, it's $3.95 a minute

Tilføj kommentar

Annonce

Debatforum

Kan din mand danse?
Artikler 0 svar
By K neglelak
Artikler 2 svar
Ekstrakoncert med Mads Langer på RockCru...
Artikler 0 svar
Hårpleje uden SLS
Artikler 0 svar
Blog dig til Paris
Artikler 0 svar
Bland dig til den rette pudder
Artikler 0 svar
Kaviar Gauche for Zalando
Artikler 0 svar
[Konkurrence] Lex & Klatten
Artikler 0 svar
Instagrams fra livet
Artikler 0 svar
Kæmpestore krusedulle-tegne-malebøger
Artikler 0 svar
Frisk fødderne op før sandaltid
Artikler 0 svar
Sådan bevarer vi de gode ferieminder
Artikler 0 svar
Det ønsker mor sig i mors dags gave
Artikler 0 svar
Beskyt tænderne mod syreskader
Artikler 0 svar
Brazil Nut - it's back!
Artikler 0 svar
Trimning af kroppen er hot op til sommer...
Artikler 0 svar
Hvem Søren var Kierkegaard?
Artikler 0 svar
Sommersæsonens hatte
Artikler 0 svar
Birgitsbox.com
Artikler 0 svar
Sæsonens briller
Artikler 0 svar
Familieferie på Fuerteventura
Artikler 0 svar
Fuerteventura - kun for par
Artikler 0 svar
Glade sommerdage med Happy Socks
Artikler 0 svar
Tendens 2013: Modeinspiration fra det fo...
Artikler 0 svar
Coca-Cola bliver til Camilla og Rasmus
Artikler 0 svar
Eighty Days - Rød
Artikler 0 svar
Seven Psychopaths
Artikler 0 svar
Burberry Spark
Artikler 0 svar
Kan det være fedt at få menstruation?
Artikler 0 svar
Iron Man 3: Anmeldelse
Artikler 1 svar
YniQ
Artikler 0 svar
Sejlerskoene indtager sommeren 2013
Artikler 0 svar
Merrell i vilde sommerfarver
Artikler 0 svar
Fem favoritter til tørre læber
Artikler 0 svar
Baileys i ny og køleskabsvenlig forklædn...
Artikler 0 svar
Bevar fugten efter badet
Artikler 0 svar
Miljøvenlig mode fra Rachel Kollerup
Artikler 0 svar
Efterskole eller ej?
Artikler 0 svar
Sover Dolly på ryggen?
Artikler 0 svar
Hvordan ser du dig selv?
Artikler 0 svar
Fransk er det smukkeste sprog i Europa
Artikler 0 svar
Inspiration til sæsonens solbrillelook
Artikler 0 svar
Ren glød med Cool BB Cream
Artikler 0 svar
Tandbørstning med stil
Artikler 0 svar
Her er det dyrest at bo på hotel
Artikler 0 svar
Pixi-bøger - nu som app
Artikler 0 svar
Yves Saint Laurent sammensmelter ikonisk...
Artikler 0 svar
God lyd i lækker indpakning
Artikler 0 svar
LOVED BY Christiane Schaumburg-Müller
Artikler 0 svar
essie forår 2013
Artikler 0 svar
Dyrt at være en ”Belieber”
Artikler 0 svar
Kanarisk kærlighed lever
Artikler 0 svar
Froosh - more passion than a summer flin...
Artikler 0 svar
Skål for Dronning Margrethe
Artikler 0 svar
Vi stjæler mindst fra hotellet
Artikler 0 svar
Instamoments fra Fuerteventura
Artikler 0 svar
Hvor blev du af Bernadette
Artikler 0 svar
Sahara Shimmer
Artikler 2 svar
Dag 4: Fuerteventura fra søsiden
Artikler 0 svar
Dag 3: Fuerteventuras upolerede natur og...
Artikler 0 svar
Dag 2: Fuerteventura og kulinariske ople...
Artikler 0 svar
Dag 1: Fuerteventura og Corralejo
Artikler 0 svar
Warrior Dash kommer til Danmark
Artikler 0 svar
Warrior Dash kommer til Danmark
Artikler 0 svar
Warrior Dash kommer til Danmark
Artikler 0 svar
Introvert - stå ved dig selv
Artikler 0 svar
Hold dig frisk dagen lang
Artikler 5 svar
Har du det helt godt?
Artikler 4 svar
Ny vitaminwater: Sunshine - summer in a ...
Artikler 0 svar
DDJA 2013
Artikler 0 svar
Magtens Korridorer rocker Oslobåden
Artikler 0 svar
Leona Lewis og The Body Shop
Artikler 0 svar
Sugardaddy
Sex 0 svar
Bekæmp rynkerne i din daglige hudplejeru...
Artikler 0 svar
Katvig lagersalg
Artikler 0 svar
Nej tak til dyreforsøg i skønhedsindustr...
Artikler 0 svar
Denim & Denim
Artikler 0 svar
Lille Nørd
Artikler 0 svar
Melotan
Diverse 1 svar
Duften af sommer
Artikler 0 svar
Den gode mors dags gave
Artikler 0 svar
Eighty Days - Blå
Artikler 0 svar
Absinthe
Artikler 0 svar
Forårsnyheder til hjemmet
Artikler 0 svar
Skru op for livet
Artikler 0 svar
We (heart) Berlin
Artikler 0 svar
Kvinder tiltusker sig bagageplads hos de...
Artikler 0 svar
Vi danskere har meget ferie ...
Artikler 0 svar
Glam Bam neglelak!
Artikler 0 svar
27 eller døden skaber kunstneren
Artikler 0 svar
Ny naturlig næsespray mod forkølelse og ...
Artikler 2 svar
Bag med børn i påskeferien
Artikler 0 svar
Book ferien via mobilen
Artikler 0 svar
By K forår og sommer 2013
Artikler 0 svar
Vi kan ikke slippe arbejdet i ferien
Artikler 0 svar
Argentina by NN.07
Artikler 0 svar
Trend 2013: Orange og gul
Artikler 0 svar
Muuto holder lagersalg
Artikler 0 svar
Christian Bitz omdanner Oslobåden til su...
Artikler 0 svar
gode tøjbutikker på nettet
Mode 12 svar
Det betyder lamperne
Blå betyder at du har læst alle indlæg i tråden
Grøn betyder at der er nye indlæg i tråden som du endnu ikke har læst
Gul betyder at du endnu ikke har læst noget i tråden
Rød betyder at der er en anden bruger der har svaret dig direkte, og du har endnu ikke læst svaret

Shopping-guide